Stavění máje

Článek na téma: Duchovní život, Esoterické vědy, Láska a vztahy, Duchovní mystika,

Filipojakubská noc byla úzce spjata se stavěním májky a rovněž i s líbáním na prvního máje. I proto se obvykle staví 30. dubna nebo 1. května. Jde o ozdobený vysoký kus kmene stromu, jež zdobí proutěný věnec, květiny, listy a záplava stuh. Dodnes se u nás slaví zejména na vesnicích. Májka se však nestaví pouze v České republice, ale i v jiných evropských zemích.

Stejně jako pálení čarodějnic o Filipojakubské noci, je i stavění Máje velmi starou tradicí, kterou lidi provozují už tisíce let.

O májce

Stavění májky symbolizuje lásku, plodnost, smyslnost i erotiku. Jde o společenskou tradici, která zažívá své obrození. Muži se dle tradic vydávají v noci z 30. dubna na prvního května vydávají do lesa, aby v něm uřízli tu nejvyšší borovici, smrček anebo jedli. Ženy pak májku ozdobí (květinami, stuhami, proutěným věnečkem, krepovým papírem i šátky) a muži ji nakonec za dodržování starobylých zvyklostí staví uprostřed vesnice. Májka se dle zvyklostí první noc bedlivě hlídá, to proto, aby ji chasníci z vedlejších vesnic neukradli nebo nepoškodili. Každá ves přece chce mít tu nejkrásnější, stejně jako chce nejvíce štěstí lásky pro sebe. Ráno po první májové noci dávala děvčata hochům stromky ozdobné cukrovím. Průvod šel celou vesnicí až skončili u májky, kde celý den protančili. V tento den mohou stavět otcové i menší májky u svého domu, aby dali na vědomí všem kolem jdoucím, zejména chasníkům, že v daném domě je dívka na vdávání (tedy děvče starší 15 let).

Jak dlouho stojí májka?

Záleží na zvyklostech. Někde se kácí poměrně brzy, ale je obvyklé, že u nás se kácí až koncem května. I kácení máje je spojeno s tradicemi, při nichž se schází celá vesnice, koná se průvod a za zvuků hudby se zpěvem se zastavují u každé chalupy. Pak se chasníci převlečou za chalupníky, myslivce a četníky. Chalupníci májku uříznou a myslivci je spolu četníky honí a vyslýchají. Z májky se pak odeberou větvičky, protože přináší štěstí.

Víte, že mravokárci chtěli stavění máje zakázat? Církvi v roce 1637 to připadalo tak nestydaté, že se o to skutečně pokusila, avšak nesetkala se s úspěchem. Díky májky je květen znám jako měsíc lásky.

Megality jsou velké povětšinou neopracované nebo na hrubo opracované stavby z balvanů, které budovali pravěcí lidé v neolitu až do doby bronzové. Stavby sloužily k pohřebnímu, kultovnímu, chronologickému i astronomickému účelu Nejvíce se vyskytují v Evropě a Středomoří. Nějaké tedy najdete i u nás. Nejznámějším megalitem je však Stonehenge.

 

Víly jsou oblíbenými nadpřirozenými bytostmi, které ponejvíce známe z pohádek a v poslední době i z fantaskních filmů. Jde o ženskou postavu, která se tradičně objevuje v evropské mytologii, a to především u Keltů, Germánů a Řeků. Blízko k nim mají mořské panny.

Hypnóza je dnes asi nejdéle užívaným psychoterapeutickým nástrojem. Za tu velmi dlouhou dobu, co je tu s námi, se dokázala uplatnit v mnoha oblastech. Vědci prokázali, že dokáže léčit neurózy, poruchy spánku, sociální fóbie, špatnou koncentraci, obezitu, přejídání se, noční pomočování dětí, kousání nehtů, migrénu, chronické bolesti, závislost na jídle, anorexii, fóbii i bulimii. Hypnóza je užívána i při léčbě závislostí, depresí, trémy, sníženému sebevědomí, impulzivitě, astmatu a ekzémů.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Regína - Horoskop na tento rok

Znamení Vodnář
Specializace Magie, tarot, hvězdy, kyvadlo
Zaměření Osobní horoskop na celý rok

Zajímají Vás události, jež čekají právě Vás v tomto pro mnohé možná obtížném roce? Jmenuji se Regína a s pomocí horoskopu na tento rok určíme štastné i méně štastné okamžiky, které Vás v tomto roce čekají. Říká se, že štěstí přeje připraveným, buďte i Vy připraveni na svoji budoucnost a Váš život se stane jednodušším. 

Zašlete mi SMS ve tvaru VESTIT datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60
Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 60
Zašlete mi SMS ve tvaru VESTIT datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 60 Moje stránka, otázky a ohlasy