Slyšeli jste už někdy o holotropním dýchání? Vyvinul ho v sedmdesátých letech minulého století český psychiatr a psychoterapeut Stanislav Grof spolu se svou ženou a jde o techniku inspirovanou šamanskými praktikami, hypnózou, léčitelskými obřady, psychoterapeutickými a duchovními praktikami. Jedná se laicky řečeno o prohlubování a zvyšování dechu s jeho občasným zadržováním.
Dnes je holotropní dýchání přiřazováno do alternativních metod, které dokáží zlepšit duševní kondici. Holotropní dýchání si zakládá na fyziologickém faktu, při němž při rychlém a hluboké dýchání dochází ke změnám vědomí. Podle Grofa se jedná o léčený postup, kdy s pomocí hudby a jiných forem zvukové techniky a dýchání dojde k uvolnění blokované energie.
Co dokáže holotropní dýchání?
Holotropní dýchání dokáže poodhalit hluboce uchované problémy, chronické obtíže, stará traumata, která nejsou prožita a vyřešena. Díky tomuto dýchání je můžete znovu prožít, vstřebat, zpracovat a konečně si tak odstranit i řadu bloků z hluboké minulosti. Kromě toho vám tato metoda umožní pochopit sebe samého. Zlepší se vám také vztah s jinými lidmi. Holotropní dýchání představuje proces seberozvíjení a sebepoznání.
Chcete vyzkoušet holotropní dýchání?
Pozor však, sami to nezkoušejte! Na celý průběh by měl totiž dohlížet zkušený terapeut. Pokud byste tuto metodu zkoušeli sami, bez odborného dohledu, riskujete, že si ublížíte. Metoda probíhá za zvuků hlasité rytmické hudby. Před dýcháním se oblečte do pohodlného oblečení a vyhněte se těžkému jídlu. Začátek dýchání spočívá v prohlubování dechu a ve zvyšování jeho frekvence. To, jak to bude probíhat, je individuální.
Pozor však, negativními projevy holotropního dýchání je bolest hlavy, nevolnost, zvracení nebo také i třes, vzlykot, pláč nebo smích. Terapeut je zde právě proto, aby dotyčného před takovými projevy ochránil, aby si neublížil. Pozor také na hypoventilaci a špatné okysličení mozku! Dýchat byste přeci jen zapomenout neměli.