Rádi se díváte na nebe a sledujete dění? Noční obloha v roce 2017 nabízí stejně zajímavé divadlo, jako v roce 2016. Začátek tohoto roku doprovází roj padajících hvězd, tak, jak je tomu obvyklé, to je však teprve počátek.
-
Po kvandrantidách, které na nebi vrcholily 3. 1. 2017, se v únoru (10. 2.) na nebi objeví polostínové zatmění Měsíce. Úkaz bude viditelný pouhým okem po celém našem území a pohled bude nádherný, ideální pro vytvoření pěkných fotografií.
-
Jen o den později, 11. 2. se na nebi objeví kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, kterou objevili dva čeští astronomové, po nichž se i jmenuje. Bude nejblíže Zemi, avšak i přesto ji zřejmě neuvidíte, protože ji bude zastiňovat Měsíc. Vidět ji můžete přes binokulární dalekohled.
-
26. 2. se na nebi objeví i kometa 2P/Encke. Třetí kometa se pak objeví po dvouměsíční pauze na začátku dubna. Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák bude v tuto dobu nejlépe viditelná po více než 200 letech. Vůbec nejblíže Zemi pak bude 14. 4.
-
Závěr měsíce dubna pak uzavřou Lyridy, které letos slibují 100 meteoritů za hodinu. Sledovat je můžete v době 21. - 23. dubna. Podle prozatímních předpovědí by v sledování meteoritů neměl nic bránit.
-
7. srpna dojde k částečnému zatmění Měsíce. O pár dnů později, 12. 8., svého maxima dosáhnou Perseidy, jež patří k nejznámějším pravidelným meteoritickým rojům.
-
21. října 2017 se na nebi objeví Orionidy. Vzhledem k tomu, že to bude dva dny po novu, pokud bude noční nebe bez obláčku, můžete si toto padání hvězd pořádně užít.
-
Leonidy se na nebi objeví v noci ze 17. na 18. listopadu. Jejich významnou součástí je výrazné zastoupení jasných bolidů. Další bolidy se objeví i začátkem listopadu spolu s meteoritickým rojem Tauridů.
-
Závěr roku pak završí v období okolo 13. a 15. prosince roj Geminidů. Nejvíce jich uvidíte okolo půlnoci.